top of page

Uchodźcy - równi i równiejsiWiele komentatorek zauważyło, że stosunek państwa do uchodźców narodowości ukraińskiej (którzy nie są grupą tożsamą z uchodźcami z Ukrainy) jest znacznie bardziej przychylny niż jego postawa względem doświadczających push-backu uchodźców innych narodowości, głównie tych, którzy utknęli na granicy polsko-białoruskiej. Pytania, na które chciałabym odpowiedzieć w tym poście brzmią: Czy nastawienie Polaków do uciekających przed wojną Ukrainek i Ukraińców różni się od ich postaw wobec uchodźców innych narodowości? Jeśli tak, w jaki sposób można to wyjaśnić? Czy różnica w postawach wobec tych dwóch grup uchodźców zależy od preferencji partyjnych?


Dane


Odpowiedzi poszukam w danych zebranych w pierwszej fali badania przeprowadzonego na panelu internetowym firmy Pollster. Pierwszy pomiar miał miejsce w dniach, a w próbie znalazło się osób () w wieku od do lat, M = ; SD =


Poparcie dla polityk integracyjnych


Osoby badane zostały zapytane o ich poparcie dla wprowadzenia szeregu polityk integracyjnych: . Co ważne, pytanie to zadane. Skala odpowiedzi rozciągała się od do. Odpowiedzi od 5 do 7 zinterpretowałam jako poparcie dla danej polityki.Porządek popieranych polityk - taki sam dla obu grup.

Najmniejszym entuzjazmem cieszyło sięZagrożenia symboliczne i realistyczne


Jednym z mechanizmów psychologicznych odpowiedzialny


Podobieństwo losów


A może


Temperatura uczuć i dehumanizacja


Zagrożenia symboliczne i realistyczne


Co jest najważniejsze?


Model wielopoziomowy


Wciąż obecny w bardziej złożonych modelach efekt bezpośredni grupy na preferencje dla polityk integracyjnych sygnalizuje, że nie


Preferencje partyjne


Największa różnica w temperaturze uczuć wobec uchodźców narodowości ukraińskiej oraz innych narodowości wystąpiła wśród wyborców Koalicji Obywatelskiej.

Oczywiście, można zastanawiać się, na ile różnica w podejściu Polaków do uchodźców różnej narodowości stanowi rezultat polityki partii rządzącej, a na ile jest ona przyczyną tej polityki. Jak to zwykle w naukach społecznych bywa, relacja ta może być w istocie dwustronna - politycy Zjednoczonej Prawicy wiedzą, jakie są postawy ma ich elektorat, ale i formułowane przez nich komunikaty mogą te postawy kształtować. O tym, w jaki sposób reprezentacja uchodźców w mediach wpływa (tak, zakładam przyczynowość) na postawy wobec nich, napiszę w jednym z kolejnych postów. :)


Comments


bottom of page